Agenda

Training: DBC DOT 2010

Transparantie en medische herkenbaarheid zijn de uitgangspunten waarop DOT is gebaseerd en ook exact de redenen waarom is gek... Lees verder

Training : DBC’s GGZ, Registratie, Validatie en Facturatie van DBC’s

De afgelopen jaren heeft Q-Consult in samenwerking met de NVMA de training DBC’s GGZ meerdere keren gegeven. De deelnemers wa... Lees verder

Training: Werken als AO/IC Medewerker

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZA) gaat regeling AO/IV strenger handhaven schrijft de NZA in juli 2009. “De NZa heeft de nal... Lees verder
Nieuws

Cardio-oncologie moet nieuw specialisme worden

In een review in de Journal of the National Cancer Institute, pleiten Italiaanse artsen voor een nauwe samenwerking tussen oncologen en cardiologen. Zij stellen zelfs de cardio-oncologie als nieuw interdisicplinair werkveld voor. Want met de vergrijzing krijgen steeds meer mensen zowel kanker als een cardiovasculaire aandoening en veel chemotherapie heeft nadelig effect op het cardiovasculair systeem.

Risicoscreening

In het review geven Adriana Albini, hoofd van de afdeling Oncologie onderzoek van het Klinische en Research Insituut MultiMedica in Milaan en Francesco Donatelli, bij hetzelfde instituut hoofd van de afdeling Cardiovasculaire aandoeningen, een literatuuroverzicht van de cardiotoxische effecten van een aantal chemotherapieën. Zij benadrukken daarbij het belang van evaluatie van het cardiovasculair risico voordat patiënten een chemotherapeutische behandeling krijgen. De bestaande screeningsmethoden om risicopatiënten op te sporen hebben volgens de auteurs onvoldoende voorspellende waarde. Daarom zijn nieuwe biomarkers of beeldvormende technieken nodig die deze patiënten beter kunnen identificeren. Ook zien Albini en Donatelli een grote behoefte aan richtlijnen voor de behandeling van kanker, die rekening houden met de effecten op het cardiovasculaire systeem van de patiënt.

Cardiotoxiciteit

Een belangrijk doel van de gewenste samenwerking is de zoektocht naar middelen die de cardiotoxiciteit van chemotherapeutica voorkomen, zoals antioxidanten en endotheelbeschermende middelen. Tenslotte vinden beide artsen dat de cardiotoxiciteit van chemotherapeutica al in de eerste fase van het geneesmiddelenonderzoek aan de orde moet komen.

Cardio-oncologie

Volgens Albini en Donatelli hanteren cardiologen een andere benadering van een ziekte dan oncologen. Om interpretatie- en communicatieproblemen te voorkomen willen zij een nieuwe tussendiscipline van zogenoemde cardio-oncologen of onco-cardiologen. “Voor kankers met een slechte prognose is de inzet van agressieve chemotherapie duidelijk en zal het cardiovasculair risico ondergeschikt zijn. Andersom is het bij tumoren met een hoge levensverwachting. Maar de grote meerderheid van kankersoorten zit daar ergens tussen, die vraagt in toenemende mate om interdisicplinair overleg.”

NTMA Magazine